Milan Knížák  

From The Art and Popular Culture Encyclopedia

(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
Revision as of 22:35, 16 May 2007
WikiSysop (Talk | contribs)

← Previous diff
Revision as of 22:38, 16 May 2007
WikiSysop (Talk | contribs)

Next diff →
Line 1: Line 1:
{{Template}} {{Template}}
-[http://en.wikipedia.org/wiki/{{PAGENAMEE}}] [May 2007]+'''Milan Knížák''' (* [[19. duben|19. dubna]] [[1940]] [[Plzeň]]) je český výtvarník a hudebník.
 + 
 +== Životopis ==
 + 
 +Studoval na gymnáziu v [[Planá u Mariánských Lázní|Plané u Mariánských Lázní]] a poté nastoupil na Vysokou školu pedagogickou v [[Praha|Praze]], kterou nedokončil. Dále složil zkoušky na [[Akademiei výtvarných umění v Praze|Akademii výtvarných umění v Praze]], ale školu opět nedokončil a další rok začal studovat na [[Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy|Matematicko-fyzikální fakultě]], kde studia po prvním roce zanechal. Zúčastnil se několika studijních nadačních pobytů, mimo jiné v USA. V letech [[1997]]-[[1998]] absolvoval doktorantské studium na Akademii výtvarných umění v Praze, kde také v letech [[1990]]-1997 působil jako [[rektor]]. Zabýval se přednáškovou činností, především v Německu a [[Spojené státy americké|USA]]. Od roku 1997 je profesorem ateliéru intermediální tvorby na Akademii výtvarných umění v Praze.
 + 
 +V současné době ([[2006]]) je generálním ředitelem [[Národní galerie]], jímž se stal v roce [[1999]] jako nástupník [[Jiří Ševčík|J. Ševčíka]].
 +Měl víc než 100 samostatných výstav, téměř po celé Evropě, ale i v Austrálii, Sýrii a USA a jeho díla jsou v galeriích v [[Česko|Česku]] i po celém světě.
 +Obdržel také Cenu Jiřího Koláře, Grand Prix na V. mezinárodním trienále kresby ve [[Vratislav (město)|Vratislavi]] a Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR za pedagogickou činnost.
 + 
 +Zabývá se mnoha uměleckými směry, jako např. [[malba|malbou]], [[socha]]řstvím a v minulosti byl aktivním iniciátorem četných [[happening]]ů. Není znám jen jako výtvarný umělec, ale je oceňován i za hudební, literární a publicistickou činnost.
 + 
 +V roce [[1998]] neúspěšně kandidoval do [[Senát Parlamentu České republiky|senátu]] v [[Beroun]]ském obvodu za [[Občanská demokratická strana|ODS]] (30.5% a 37.8% hlasů v 1. a 2. kole).
 + 
 +== Externí odkazy ==
 + 
 +* [http://www.reflex.cz/Clanek9054.html Rozhovor se čtenáři časopisu Reflexu][http://en.wikipedia.org/wiki/{{PAGENAMEE}}] [May 2007]

Revision as of 22:38, 16 May 2007

Related e

Wikipedia
Wiktionary
Shop


Featured:

Kunstformen der Natur (1904) by Ernst Haeckel
Enlarge
Kunstformen der Natur (1904) by Ernst Haeckel

Milan Knížák (* 19. dubna 1940 Plzeň) je český výtvarník a hudebník.

Životopis

Studoval na gymnáziu v Plané u Mariánských Lázní a poté nastoupil na Vysokou školu pedagogickou v Praze, kterou nedokončil. Dále složil zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze, ale školu opět nedokončil a další rok začal studovat na Matematicko-fyzikální fakultě, kde studia po prvním roce zanechal. Zúčastnil se několika studijních nadačních pobytů, mimo jiné v USA. V letech 1997-1998 absolvoval doktorantské studium na Akademii výtvarných umění v Praze, kde také v letech 1990-1997 působil jako rektor. Zabýval se přednáškovou činností, především v Německu a USA. Od roku 1997 je profesorem ateliéru intermediální tvorby na Akademii výtvarných umění v Praze.

V současné době (2006) je generálním ředitelem Národní galerie, jímž se stal v roce 1999 jako nástupník J. Ševčíka. Měl víc než 100 samostatných výstav, téměř po celé Evropě, ale i v Austrálii, Sýrii a USA a jeho díla jsou v galeriích v Česku i po celém světě. Obdržel také Cenu Jiřího Koláře, Grand Prix na V. mezinárodním trienále kresby ve Vratislavi a Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR za pedagogickou činnost.

Zabývá se mnoha uměleckými směry, jako např. malbou, sochařstvím a v minulosti byl aktivním iniciátorem četných happeningů. Není znám jen jako výtvarný umělec, ale je oceňován i za hudební, literární a publicistickou činnost.

V roce 1998 neúspěšně kandidoval do senátu v Berounském obvodu za ODS (30.5% a 37.8% hlasů v 1. a 2. kole).

Externí odkazy

Personal tools