Milan Knížák  

From The Art and Popular Culture Encyclopedia

(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
Revision as of 22:46, 16 May 2007
WikiSysop (Talk | contribs)

← Previous diff
Current revision
Jahsonic (Talk | contribs)

Line 1: Line 1:
{{Template}} {{Template}}
-'''Milan Knížák''' ([[April 19]], [[1940]] [[Pilsen]]) is a [[Czech]] artist and musician.+'''Milan Knížák''' ([[April 19]], [[1940]] [[Pilsen]]) is a [[Czech]] artist and musician, member of [[Fluxus]], founder of the [[Aktual]] group and director of the [[National Gallery in Prague]].
-[http://en.wikipedia.org/wiki/{{PAGENAMEE}}] [May 2007]+
- +
== Životopis == == Životopis ==
Line 17: Line 15:
V roce [[1998]] neúspěšně kandidoval do [[Senát Parlamentu České republiky|senátu]] v [[Beroun]]ském obvodu za [[Občanská demokratická strana|ODS]] (30.5% a 37.8% hlasů v 1. a 2. kole). V roce [[1998]] neúspěšně kandidoval do [[Senát Parlamentu České republiky|senátu]] v [[Beroun]]ském obvodu za [[Občanská demokratická strana|ODS]] (30.5% a 37.8% hlasů v 1. a 2. kole).
-[http://cs.wikipedia.org/wiki/{{PAGENAMEE}}] [May 2007]+{{GFDL}}
- +
- +
-== Aktual ==+
- +
-'''Aktual''' byla [[Česko|česká]] [[underground]]ová kapela.+
- +
-Kapelu '''Aktual''' založily v [[Mariánské Lázně|Mariánských Lázních]] koncem roku [[1967]] [[kytarysta|kytaristé]] [[Pavel Tichý]] a [[Ivan Čori]]. Ti přizvali ke spolupráci [[Milan Knížák|Milana Knížáka]], který se stal vůdčí osobností celé kapely.+
- +
-Poprvé vystoupila kapela Aktual v březnu [[1968]] v rámci oslav [[Mezinárodní den žen|Mezinárodního dne žen]] ve [[Velká Hleďsebe|Velké Hleďsebi]]. Jejich vystoupení se však neshledalo s velkým pochopením a skončilo po odehrání třetí skladby.+

Current revision

Related e

Wikipedia
Wiktionary
Shop


Featured:

Kunstformen der Natur (1904) by Ernst Haeckel
Enlarge
Kunstformen der Natur (1904) by Ernst Haeckel

Milan Knížák (April 19, 1940 Pilsen) is a Czech artist and musician, member of Fluxus, founder of the Aktual group and director of the National Gallery in Prague.

Životopis

Studoval na gymnáziu v Plané u Mariánských Lázní a poté nastoupil na Vysokou školu pedagogickou v Praze, kterou nedokončil. Dále složil zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze, ale školu opět nedokončil a další rok začal studovat na Matematicko-fyzikální fakultě, kde studia po prvním roce zanechal. Zúčastnil se několika studijních nadačních pobytů, mimo jiné v USA. V letech 1997-1998 absolvoval doktorantské studium na Akademii výtvarných umění v Praze, kde také v letech 1990-1997 působil jako rektor. Zabýval se přednáškovou činností, především v Německu a USA. Od roku 1997 je profesorem ateliéru intermediální tvorby na Akademii výtvarných umění v Praze.

V současné době (2006) je generálním ředitelem Národní galerie, jímž se stal v roce 1999 jako nástupník J. Ševčíka. Měl víc než 100 samostatných výstav, téměř po celé Evropě, ale i v Austrálii, Sýrii a USA a jeho díla jsou v galeriích v Česku i po celém světě. Obdržel také Cenu Jiřího Koláře, Grand Prix na V. mezinárodním trienále kresby ve Vratislavi a Medaili Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR za pedagogickou činnost.

Zabývá se mnoha uměleckými směry, jako např. malbou, sochařstvím a v minulosti byl aktivním iniciátorem četných happeningů. Není znám jen jako výtvarný umělec, ale je oceňován i za hudební, literární a publicistickou činnost.

V roce 1998 neúspěšně kandidoval do senátu v Berounském obvodu za ODS (30.5% a 37.8% hlasů v 1. a 2. kole).
Unless indicated otherwise, the text in this article is either based on Wikipedia article "Milan Knížák" or another language Wikipedia page thereof used under the terms of the GNU Free Documentation License; or on original research by Jahsonic and friends. See Art and Popular Culture's copyright notice.

Personal tools